Strona przewinięta w 0 %
left arrow Back to blog

Zalety pracy z repozytoriami kodów

Benefits of working with code repositories - Develtio

Czy kiedykolwiek robiłeś szczegółowy reseearch na temat firm, którym chciałeś zlecić realizację projektu? Jeżeli tak, to z pewnością nieraz słyszałeś o „repozytorium”, lub „repo”. Na początku rozmowy z Develtio lub gdy już zostaniesz naszym klientem, często będziesz słyszał ten termin. Jeśli jednak nie wiesz czym są „repozytoria”, nie martw się. Wyjaśnimy czym one są i dlaczego ważne jest, aby firma, z którą współpracujesz, z nich korzystała.

Czym jest repozytorium kodu?

Aby lepiej zrozumieć ideę repozytorium, konieczne jest zrozumienie powiązanej terminologii:

  • Kontrola wersji. To praktyka śledzenia i zarządzania kodem projektu. Deweloperzy pracują w zespołach stale pisząc nowy kod i dokonując zmian w istniejącym kodzie źródłowym. Aby uniknąć problemów spowodowanych równoczesną pracą, konieczny jest system umożliwiający programistom wprowadzanie zmian w ich części kodu, bez blokowania pracy całego zespołu. Systemy kontroli wersji (VCS) umożliwiają taką współpracę.
  • Git. Git to system kontroli wersji o otwartym kodzie źródłowym. A dokładnie – rozproszony VCS, co oznacza, że cała baza kodu i jego historia są dostępne na każdym komputerze dewelopera.
  • Rozgałęziania i łączenia. Tworząc “gałąź” (branch) w VCS, w rzeczywistości budujesz niezależne strumienie pracy. Istnieje główna linia rozwoju kodu (coś w rodzaju głównej, oficjalnej wersji twojego projektu). Gałęzie Git służą do pracy nad kodem poza główną linią, dzięki czemu pozostaje ona nienaruszona i bezpieczna. Deweloperzy wykorzystują gałęzie do pracy nad kopią kodu, służącą na przykład do opracowania nowej funkcji lub naprawienia błędów. Łączenie (merging) oznacza, że zmiany programisty są zapisywane i wdrażane w głównej linii kodu.

Czym więc jest repozytorium?

Repozytorium to rodzaj miejsca do przechowywania lub archiwum, w którym Git zapisuje wszystkie wersje projektu z każdą wprowadzoną zmianą. Firma może używać repozytorium do przechowywania plików kodu, ale także obrazów, dokumentacji lub stron internetowych.

Dlaczego repozytorium kodu jest ważne dla programistów?

Dla zespołu Develtio interes klienta jest na pierwszym miejscu. Aby zapewnić sprawną i terminową dostawę produktu finalnego, musieliśmy stworzyć procesy umożliwiające płynną kooperację. Z każdą zarejestrowaną zmianą w kodzie możemy monitorować współpracę programistów na różnych poziomach i naprawiać pojawiające się błędy. W razie potrzeby możemy nawet odzyskać starsze wersje kodu lub przywrócić wcześniej usunięte fragmenty. W skrócie – zarządzanie kodem i jego przegląd stają się dużo prostsze, gdy korzystamy z repozytorium.

Dlatego ważne jest dla nas, aby nasi pracownicy rozumieli VCS. Korzystanie z Gita i repozytoriów wymaga zaawansowanej znajomości kodowania, dlatego sprawdzamy jego poziom podczas rekrutacji. Oczywiście nie każda firma wymaga takich umiejętności od swoich programistów, ale my z repozytoriami współpracujemy od samego początku. Po prostu wierzymy, że nie ma bardziej efektywnego sposobu koordynowania pracy. Skoro chcemy dostarczać najlepsze produkty, tak naprawdę nie możemy ignorować tego rozwiązania.

Czy wiesz,
że możesz odmienić
swój biznes?
Zacznijmy już teraz

Dlaczego repozytorium kodu jest dla Ciebie ważne?

Lepsza jakość projektu.Tworzony przez nas kod jest regularnie sprawdzany, zanim dotrze do etapu produkcji. Praca z repozytoriami pomaga naszym programistom naprawiać błędy i przedstawiać sugestie dotyczące usprawnienia pracy kolegów. Ponadto, ciągła współpraca stymuluje innowacje. Wszystko to skutkuje dostarczaniem wysokiej jakości, dokładnie przetestowanego kodu.

Dostęp do kodu. Zostając naszym klientem, uzyskujesz dostęp do repozytorium swojego projektu. Opieramy naszą pracę na zasadzie transparentności, dlatego z przyjemnością pokażemy Ci, co zbudowaliśmy. Dzięki wsparciu GitHub (platformy, której używamy do przechowywania projektów) jesteśmy w stanie wdrożyć kod do repozytorium w środowisku testowym – oznacza to, że możesz testować różne funkcjonalności i monitorować postęp prac.

Udokumentowana historia techniczna. Dzięki temu rozwiązaniu, każda zmiana oraz każde żądanie i prośba klienta są rejestrowane. Posiadanie dostępu do repozytorium i historii projektu oznacza, że jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, w przyszłości możesz samodzielnie wprowadzać zmiany w kodzie.

A jeśli brakuje Ci umiejętności technicznych i zdecydujesz się na współpracę z innym wykonawcą, zobaczy on każdy etap rozwoju projektu. Rozumiemy, że w życiu różnie bywa i być może na jakimś etapie zdecydujesz się sprzedać swój projekt lub zwrócić się o wsparcie do innej firmy. Dzięki repozytorium zarówno Ty, jak i wybrany przez Ciebie wykonawca, zaoszczędzicie czas i pieniądze, które byłyby konieczne do zbudowania kodu od podstaw lub “odcyfrowania” istniejącego. Dostarczamy zrozumiałe kody z semantycznymi opisami ich funkcjonalności, wraz z niezbędnymi komentarzami i dokumentacją, wszędzie tam, gdzie to konieczne.

Robimy to dla Ciebie

Zawsze pilnujemy, aby nasi klienci nigdy nie czuli, że są zostawieni sam na sam produktem, którego nie rozumieją. Angażujemy Cię w projekt i zapewniamy wgląd w naszą pracę. Nigdy nie musisz się martwić, że pewnego dnia Twoja witryna lub aplikacja przestanie działać, a Ty nie będziesz wiedział jak to naprawić, bo nie masz dostępu do kodu. Dla nas praca z repozytoriami jest kluczową częścią procesu tworzenia oprogramowania. Dla Ciebie – to polisa ubezpieczeniowa na przyszłość.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zacznijmy budować go razem!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA oraz obowiązuje Polityka Prywatności i Warunki Korzystania Google.
    Arkadiusz Zdziebko
    Head of Sales, Develtio