Strona przewinięta w 0 %
left arrow Back to blog

Jak przyspieszyć stronę na WordPress?

How to speed up a WordPress site? - Develtio

Mówi się, że złota rybka potrafi się skupić na dłuższy czas niż… człowiek. To oczywiście zwykły mit, a nie fakt naukowy, ale porusza ważny temat. Nasza zdolność koncentracji znacznie skurczyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad i nic nie wskazuje na to, żeby miała wrócić do poprzedniego stanu. A jak to się ma do stron internetowych? Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, zapewnienie szybkiego czasu ładowania i płynnej reakcji witryny, powinno być najwyższym priorytetem każdego właściciela firmy obecnej w sieci. Dotyczy to w szczególności witryn wyświetlanych na urządzeniach mobilnych. Nie tylko powolne ładowanie odstrasza użytkowników, ale również negatywnie wpływa na pozycję witryny w wyszukiwarkach. Jednak mamy też dobrą wiadomość. Jeśli Twoja witryna jest oparta na WordPressie, możesz podjąć wiele, prostych działań, aby działała ona szybciej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skutecznie przyspieszyć witrynę WordPress.

Sprawdź prędkość swojej strony WP

Po pierwsze – fakt, że Twoja witryna nie działa wolno na Twoim komputerze, nie oznacza, że wszędzie tak jest. Twoja przeglądarka przechowuje często odwiedzane witryny w swojej pamięci podręcznej, dzięki czemu ładowanie stron jest szybsze. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, w przypadku odwiedzających stronę po raz pierwszy. Ich przeglądarki muszą pobrać całą witrynę przed jej wyrenderowaniem. I tu powstaje problem – jeśli Twoja strona internetowa jest słabo zoptymalizowana, nawet złota rybka nie będzie miała dość cierpliwości, by na niej pozostać.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, potrzebujesz obiektywnego narzędzia do pomiaru rzeczywistych czasów ładowania. Kilka z nich jest dostępnych za darmo, ale nasza rekomendacja trafia do IsItWP – bezpłatnego testu szybkości witryny WordPress. Wystarczy tylko wkleić adres URL na stronie i kliknąć Analyze Website. W sekcji Performance Grade znajdziesz szczegółowe sugestie ulepszeń dotyczące przyspieszenia witryny WordPress.

Co spowalnia Twoją witrynę WP?

W idealnym przypadku Twoja witryna powinna załadować się w mniej niż 2 sekundy. Z każdą kolejną sekundą powyżej tego progu, straty w konwersjach, odsłonach i zadowoleniu użytkowników rosną wykładniczo. Na szybkość ładowania witryny WordPress może mieć wpływ kilka głównych czynników i wiele mniejszych. Przyjrzyjmy się największym winowajcom:

 • błędna konfiguracja lub niewystarczające zasoby w usłudze hostingowej
 • nadmierny ciężar strony
 • nieprawidłowa konfiguracja WordPressa
 • kilka źle zakodowanych wtyczek
 • reklamy, programy ładujące czcionki i inne zewnętrzne skrypty

Teraz, gdy wiemy, gdzie szukać winnego, zobaczmy, co można zrobić, aby przyspieszyć witrynę WordPress.

Wybierz niezawodną i wydajną usługę hostingową

To oczywiste, że nawet najlepiej zoptymalizowane strony internetowe będą działać wolniej, jeśli są hostowane na słabym serwerze. Wybór odpowiedniego dostawcy i odpowiedniego planu hostingowego może mieć ogromny wpływ na szybkość ładowania witryny WordPress.
Najpopularniejszą i najtańszą opcją jest hosting współdzielony, to oznacza, że wiele witryn jest hostowanych na jednym serwerze. To dobre rozwiązanie dla mniejszych witryn, przyciągających mało ruchu. Ale w godzinach szczytu, gdy wejść na stronę jest dużo więcej, Twoja witryna może znacznie zwolnić, a nawet chwilowo przestać działać. Ponieważ taka strona musi stale walczyć o przepustowość i zasoby obliczeniowe serwera, jasne jest, że hosting współdzielony nie jest najlepszym wyborem, gdy stawką jest szybkość ładowania.

Z drugiej strony, masz do wyboru serwery dedykowane. Chociaż to drogie rozwiązanie, może okazać niezbędne, jeśli zależy Ci na niezawodności i szybkich czasach ładowania witryny, nawet w warunkach dużego natężenia ruchu.

Jeśli nie chcesz inwestować w serwer dedykowany, a hosting współdzielony nie spełnia Twoich wymagań, jest jeszcze jedno, kompromisowe rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest hosting wirtualnego prywatnego serwera (VPS), czyli w zasadzie hybryda między dwoma pierwszymi opcjami. Twoja strona nadal współdzieli serwer z innymi, ale jest ich mniej, a każda z nich otrzymuje dodatkowo własną alokację zasobów, z oddzielnym systemem operacyjnym, wydzielonym miejscem na dysku, pamięcią RAM i limitami transferu danych. Nawet ogromne skoki ruchu do witryn na tym samym serwerze, nie powinny mieć wpływu na Twoją stronę.

Wybór odpowiedniego typu hostingu to tylko połowa całego równania. Niezbędna jest również odpowiednia konfiguracja środowiska hostingowego. Wielu dostawców usług hostingowych oferuje zarządzane plany hostingowe WordPress, w których cała konfiguracja i konserwacja jest przeprowadzana za Ciebie. I to może stanowić prawdziwą zmianę dla Twojej witryny. Serwery z zarządzanymi planami WordPress są optymalizowane specjalnie pod kątem szybkości. Oczywiście, również sam możesz zadbać o taką konfigurację, ale dzięki zarządzanym hostingom WP jest to o wiele łatwiejsze i stwarza większą szansę na osiągnięcie zadowalających czasów ładowania witryny.

Usuń nieużywane wtyczki i motywy

Jeśli regularnie nie usuwasz nieużywanych aplikacji z telefonu komórkowego lub komputera, zauważasz, że urządzenie z czasem działa wolniej. To samo dzieje się z Twoją witryną WordPress. Wtyczki, które wgrałeś podczas instalacji, ale których już nie używasz, mogą nadal działać w tle i kraść te cenne milisekundy z czasu ładowania. Niepotrzebnie trzymane wtyczki/motywy również powodują luki w zabezpieczeniach i zwiększają rozmiar plików kopii zapasowych. Naprawdę, nie ma wystarczająco dobrej wymówki, aby usprawiedliwić bałagan we wtyczkach i motywach, zwłaszcza jeśli chcesz przyspieszyć swoją witrynę.
Posiadanie zbyt wielu aktywnych wtyczek może również negatywnie odbić się na szybkości ładowania Twojej witryny.

Czy wiesz,
że możesz odmienić
swój biznes?
Zacznijmy już teraz

Zaktualizuj podstawowe oprogramowanie, wtyczki, motywy i PHP…

…w zasadzie aktualizuj wszystko, co możesz i tak szybko, jak to możliwe. Twoja witryna WordPress zacznie zwalniać w mgnieniu oka, jeśli pozwolisz na działanie wielu przestarzałych komponentów. Jest to również ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ aktualizacje często rozwiązują problemy, które zignorowane, mogą narazić Twoją witrynę na atak.

Na marginesie – gdy będziesz gotowy do wykonania dowolnej aktualizacji, możesz ją przetestować w WordPress Staging Environment. Niektórzy dostawcy hostingu oferują środowisko wzorcowe w ramach swojej usługi, ale możesz również użyć wtyczki WP Staging lub utworzyć witrynę testową na subdomenie.

Dobrym pomysłem jest również prowadzenie regularnego przeglądu aktualnych wtyczek/motywów i zastępowanie ich, jeśli to możliwe, wersjami o wyższej jakości lub lżejszymi. Wtyczka Query Monitor pomoże Ci zlokalizować wszelkie problemy z wydajnością w obrębie konfiguracji WordPress.

Sporadyczne aktualizacje są również wydawane dla PHP, języka programowania po stronie serwera, który obsługuje wszystkie witryny WP. Każda dotychczasowa aktualizacja PHP powodowała zauważalny spadek średniego czasu odpowiedzi. Obecna wersja PHP (8.0) ładuje stronę prawie 3 razy szybciej niż PHP 5.6, z którego nadal korzysta ponad 24% wszystkich stron PHP w sieci. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie witryny WordPress, przede wszystkim sprawdź swoją wersję PHP.

Użyj wtyczki buforującej WordPress

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod przyspieszania witryn WordPress.
Po włączeniu buforowania, WordPress generuje statyczny plik HTML z dynamicznych skryptów PHP, a następnie umieszcza go w folderze buforowania. Odwiedzający otrzymują więc już przetworzoną wersję strony. Dzięki temu ładowanie strony internetowej jest znacznie (do pięciu razy!) szybsze i zużywa mniej zasobów serwera, skutecznie poprawiając ogólną wydajność witryny.

Funkcja buforowania nie jest domyślnie zawarta w podstawowej instalacji WordPressa, ale nie stanowi to większego problemu. Przy pomocy kilku linijek kodu możesz ręcznie skonfigurować buforowanie w swojej witrynie WordPress. A z wtyczką buforującą jest jeszcze łatwiej – dostępnych jest kilkadziesiąt opcji, ale my polecamy WP Super Cache lub WP Fastest Cache.

Uporządkuj swoją bazę danych i bibliotekę multimediów

Twoja baza danych i biblioteka multimediów będą naturalnie się powiększać i… gromadzić śmieci. Im cięższa jest Twoja witryna, tym dłużej trwa jej ładowanie. Regularne czyszczenie jest więc koniecznością, jeśli poważnie myślisz o przyspieszeniu czasu ładowania witryny WP. Jak zwykle, istnieją odpowiednie wtyczki, które sprawiają, że proces oczyszczania stanie się płynny i łatwy. Dzięki Media Cleaner możesz szybko usunąć nieużywane obrazy i filmy, a WP-Sweep pomoże Ci się pozbyć zduplikowanych lub osieroconych wpisów w bazie danych. Aby uzyskać jeszcze dokładniejsze czyszczenie bazy danych, sprawdź wtyczkę WP-DBManager.

Zoptymalizuj obrazy

Witryny przeładowane obrazami często cierpią z powodu długiego czasu ładowania. Zwłaszcza, jeśli pliki graficzne są niepotrzebnie ciężkie. Na szczęście istnieją sposoby na przyspieszenie witryny WordPress poprzez:

 • wgrywanie obrazów zeskalowanych zgodnie z ich przeznaczeniem – nie wgrywaj obrazka 1024x1024px, jeśli i tak ma być on wyświetlany w rozdzielczości 400x400px.
 • zastosowanie kompresji obrazu – możesz zmniejszyć rozmiar obrazu nawet o 70% bez widocznej utraty jakości.
 • wybieranie odpowiednich formatów obrazu – w większości przypadków lepszym wyborem będą pliki JPEG, ale powinieneś rozważyć też PNG dla prostych/przezroczystych obrazów, czy formaty GIF dla animowanych treści.

Ogólna zasada jest taka, że powinieneś zoptymalizować swoje obrazy przed umieszczeniem ich na stronie. W tym celu, możesz użyć dowolnego oprogramowania do edycji obrazu (np. Photoshop) lub zainstalować dedykowane wtyczki WordPress. Polecamy Smush lub ShortPixel Image Optimizer – obie oferują bardzo przyzwoity współczynnik kompresji i mogą optymalizować obrazy, które zostały już przesłane do Twojej witryny.

Włącz lazy loading

To kolejne rozwiązanie, związane z optymalizacją obrazów, które może przyspieszyć działanie witryny WordPress. Sztuczka jest prosta – Twoja witryna ładuje tylko obrazy (i inne media), które początkowo widoczne w oknie przeglądarki użytkownika, a reszta treści jest ładowana dopiero gdy użytkownik do nich przewinie. To rozwiązanie realnie oszczędza czas i jest polecane szczególnie witrynom, które mają długą stronę główną.

Możesz włączyć leniwe ładowanie za pomocą dedykowanych wtyczek – także wspomniane wcześniej SmushShortPixel Image Optimizer posiadają tę funkcję.

Użyj Content Delivery Network (CDN)

Użytkownicy, którzy znajdują się daleko od fizycznej lokalizacji serwera z Twoją stroną, prawdopodobnie odczują jej gorszą wydajność i dłuższy czas ładowania. Wtedy przydaje się Content Delivery Network, który przechowuje statyczne treści z Twojej witryny w centrach danych rozsianych po całym świecie. Użytkownicy łączą się z najbliższym im serwerem, a strona osiąga znacznie szybszy czas ładowania, dzięki mniejszej liczbie żądań HTTP wysyłanych do własnego serwera hostingowego.
Powinieneś rozważyć użycie CDN, jeśli Twoja witryna przyciąga duży ruch międzynarodowy. W przypadku witryn zorientowanych na rynki lokalne, korzyści z tej (raczej kosztownej) funkcji są marginalne.

Zminimalizuj pliki JavaScript i CSS

Pliki CSS i JavaScript są wysyłane do przeglądarki za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza stronę. To oznacza także, że ich rozmiar ma bezpośredni wpływ na szybkość ładowania. Dlatego zawsze należy dążyć do maksymalnego zmniejszenia rozmiaru plików JS, CSS (i HTML), oczywiście nigdy nie kosztem funkcjonalności i wyglądu witryny.

Możesz minimalizować pliki ręcznie, usuwając niepotrzebne spacje i komentarze, choć da się to zrobić znacznie szybciej dzięki wtyczkom takim jak
AutoptimizeClearfy Cache. Wtyczki te mają również funkcję kompresji plików, co pozwala jeszcze bardziej przyspieszyć działanie witryny WordPress.

Słowo na koniec

Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie witryny WordPress. Co więcej, zazwyczaj dostępna jest co najmniej jedna wtyczka dostosowana do każdej wymienionej wyżej metody. I na tym właśnie polega piękno WordPressa – jego otwarta i elastyczna charakterystyka oferuje niemal nieskończone możliwości stworzenia fantastycznych stron internetowych, będących w stanie przyciągnąć odwiedzających na dłużej niż kilka sekund. I co Ty na to, złota rybko?

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zacznijmy budować go razem!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA oraz obowiązuje Polityka Prywatności i Warunki Korzystania Google.
  Arkadiusz Zdziebko
  Head of Sales, Develtio