Strona przewinięta w 0 %
left arrow Back to blog

Najlepsze technologie do budowania stron

Best Web Development Technologies to use - Develtio

Wybór odpowiedniego stosu technologicznego to decydujący czynnik wpływający na sukces tworzonych przez Ciebie stron internetowych. Jednak przed dokonaniem wyboru, należy zadać sobie kilka podstawowych pytań o specyficzne potrzeby klienta, charakterystykę docelowej branży, wymagania bezpieczeństwa, potencjalną skalowalność itp. Mimo dostępności utalentowanych programistów na rynku, znalezienie specjalisty od mniej popularnego języka, może stać się prawdziwym wyzwaniem. Nie ma też jednej, uniwersalnej technologii, która spełniałaby wszystkie potrzeby związane z tworzeniem stron internetowych. Dlatego właśnie przygotowaliśmy solidny i kompleksowy przegląd technologii, które są warte uwagi. Czytaj dalej, aby sprawdzić, które technologie tworzenia stron internetowych, są (naszym zdaniem) najlepsze.

Technologie tworzenia stron internetowych — najlepsze języki programowania

W kontekście tworzenia stron internetowych, sam język programowania stanowi podstawę dla frameworków i bibliotek budowanych do konkretnych zadań, np. tworzenia aplikacji webowych. Język programowania zawiera słownictwo i składnię, które komputer interpretuje jako instrukcje. Istnieje kilka języków programowania używanych do tworzenia stron internetowych; poniżej przedstawiamy trzy uznawane przez nas za najlepsze.

JavaScript

Sieć WWW nie istniałaby w takim kształcie, który znamy dzisiaj, gdyby nie JavaScript. Obecnie aż 98% serwisów używa JavScript jako języka programowania operacji po stronie klienta. To jedna z trzech podstawowych technologii, które napędzają obecny Internet – pozostałe dwie to HTML i CSS. Wszystkie główne przeglądarki internetowe zawierają dedykowany silnik JS do uruchamiania kodu na urządzeniach końcowych. Jako kamień węgielny dla niektórych najbardziej popularnych frameworków, JavaScript był początkowo używany głównie do programowania front-end. Jednak w ostatnich latach możemy zaobserwować jego rosnącą popularność w aplikacjach back-endowych. JavaScript jest stosunkowo łatwy do nauczenia i umożliwia pracę na wielu frameworkach i bibliotekach. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, włączenie JavaScript do swojego stacku dla aplikacji webowych nie jest jedynie opcją – jest koniecznością.

PHP

W przeciwieństwie do JavaScript, PHP, jest wykorzystywany do tworzenia aplikacji back-endowych przetwarzanych na serwerach WWW. PHP liczy sobie już ponad 25 lat i nie jest obecnie tak popularny jak kiedyś, ale nadal “zasila” ponad 77% stron internetowych, będąc godną konkurencją (jak Java i Ruby) dla innych języków. PHP jest używany przez WordPressa oraz inne popularne platformy, takie jak Drupal i Joomla. Istnieje jeszcze kilka rzeczy, za które warto docenić PHP – jest szybki, elastyczny, ma doskonałą synergię z HTML, współpracuje z prawie każdym rodzajem bazy danych i jest kompatybilny ze wszystkimi głównymi usługami w chmurze. PHP jest również regularnie aktualizowany, a każda aktualizacja przynosi znaczne przyspieszenie i zestaw ulepszeń. Znalezienie wykwalifikowanych programistów PHP nie jest trudne, ponieważ technologia ta jest dobrze ugruntowana i rozpowszechniona. PHP wciąż świetnie radzi sobie na rynku, co sprawia, że nadal jest to doskonały wybór dla wszystkich Twoich działań po stronie serwera..

Python

Łatwy do nauczenia i bardzo elastyczny, ten uniwersalny język programowania może być używany zarówno w aplikacjach po stronie klienta, jak i serwera. Rzadko jest to pierwszy wybór dla programistów front-endowych, ale po dodaniu odpowiednich frameworków, staje się niesamowicie wydajnym i pełnowymiarowym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Python został wykorzystany jako fundament dla serwisów Google, Netflix i YouTube, co wiele mówi o jego potencjale i skalowalności. Powszechnie ceniony za prostą składnię i czytelność, Python jest często wybierany przez początkujących programistów jako pierwszy język do nauki. Dzięki swojej niezrównanej wszechstronności oraz bogatej bibliotece modułów i frameworków, Python stał się jednym z najszybciej rozwijających się języków programowania w ostatnim czasie. Nie jest to jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę szeroki wachlarz jego zastosowań:

 • Tworzenie stron internetowych (front-end i back-end)
 • AI i uczenie maszynowe
 • Analizy danych i wizualizacje
 • Automatyzacja zadań
 • Aplikacje programistyczne

… i wiele więcej. Python zawsze będzie bezpiecznym wyborem, jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych dla projektów o różnym charakterze. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla aplikacji mobilnych.

Technologie tworzenia stron internetowych – front-end

To oczywiste, że każda dyskusja na temat front-endu musi się zacząć od HTML i CSS. Te dwa języki są chlebem powszednim w web developmencie, więc uznajemy je za oczywiste. Ale, jak widać poniżej, front-end to coś więcej niż znaczniki hipertekstowe i arkusze stylów.

Angular

Stworzony i utrzymywany przez Google, Angular to framework typu open source, oparty na języku TypeScript, wykorzystywany do tworzenia aplikacji internetowych i mobilnych, z szczególnym uwzględnieniem aplikacji jednostronicowych. Jedną z najważniejszych zalet Angulara jest włączenie funkcji dwukierunkowego wiązania danych. Daje to programiście możliwość podglądu zmian wprowadzanych w aplikacji w czasie rzeczywistym. Angular pozwala również tworzyć niezależne, pojedyncze moduły i łączyć je później w jedną dynamiczną aplikację dla końcowych użytkowników. Ze względu na ograniczoną przystępność i dużą złożoność tego języka, Angular nie jest najlepszym wyborem dla niedoświadczonych zespołów programistów; nie poleca się też go do pracy przy mało wymagających projektach.

Zalety Angular:

 • Świetnie sprawdza się w średnich i dużych aplikacjach internetowych, w których jego bogate funkcje mogą być w pełni wykorzystane.
 • Idealny do rozwiązań wieloplatformowych, ponieważ aplikacje oparte na Angular mogą być wykonywane w różnych środowiskach.

Wady Angulara:

 • Używanie Angulara do małych i prostych projektów to “strzelanie z armaty do wróbla”.
 • Nie nadaje się dla mniejszych zespołów programistów, które nie mają solidnej wiedzy specjalistycznej.
 • Lepiej go unikać, jeśli wymagane jest przeniesienie starszej wersji kodu z JS lub jQuery do Angular.

React.js i React Native

Zdecydowaliśmy opisać te dwie technologie jednocześnie, mimo że z każdej z nich można korzystać niezależnie. Obie jednak pochodzą z tego samego źródła i uzupełniają się wzajemnie, obejmując różne aspekty procesu budowy strony.
React.js to jedna z najpopularniejszych front-endowych bibliotek na świecie. Stworzony przez Facebooka jako open-source i oparty na JavaScript, React.js zyskał ogromną rzeszę fanów w społeczności deweloperów dzięki czystemu kodowi i imponującej wydajności. Świetnie nadaje się do tworzenia aplikacji jednostronicowych i projektowania atrakcyjnych wizualnie oraz wysoce interaktywnych interfejsów użytkownika. React.js nie nadaje się do tworzenia aplikacji mobilnych – to z kolei jest domeną frameworka React Native. React Native pozwala na tworzenie wieloplatformowych aplikacji mobilnych i może dostosowywać do nich kreacje React.js.

Zalety React:

 • Doskonały do tworzenia interaktywnych aplikacji internetowych.
 • Oferuje wysoce wydajne renderowanie po stronie serwera, zwiększając możliwości SEO na różnych platformach i w wyszukiwarkach.
 • Pozwala na ponowne wykorzystanie tych samych komponentów w różnych częściach aplikacji.

Wady React:

 • Nie nadaje się do projektów, w których nie potrzeba funkcji interaktywnych.
 • Ze względu na swój szybko ewoluujący charakter, istniejąca dokumentacja równie szybko staje się przestarzała.
 • Bardzo trudny dla zespołów programistów, które nie mają rozległej wiedzy o JavaScript.
Czy wiesz,
że możesz odmienić
swój biznes?
Zacznijmy już teraz

Vue.js

Vue.js to kolejny open-source, oparty na frameworku JavaScript, który jest powszechnie doceniany za swoją prostotę i łatwość użycia. Mimo, że jest on wyraźnie ukierunkowany na tworzenie interfejsu użytkownika, Vue.js oferuje kompleksowe tworzenie aplikacji zarówno na komputery stacjonarne, jak i urządzenia mobilne. Podobnie jak Angular jest wyposażony w dwukierunkowe wiązanie danych i funkcje Virtual DOM.

Zalety Vue.js:

 • Jedna z najlepszych technologii webowych do budowania progresywnych aplikacji internetowych (PWA).
 • Zorientowany na wydajność i przyjazny SEO.
 • Łatwy w integracji z innymi frameworkami i bibliotekami

Wady Vue.js:

 • Ograniczona funkcjonalność (w porównaniu do Angulara i Reacta) sprawia, że nie nadaje się on do projektów na dużą skalę.
 • Bariera językowa – większość oryginalnej dokumentacji jest dostępna głównie w języku chińskim.
 • Niewielu doświadczonych programistów Vue.js jest dostępnych na rynku poza Chinami.

Technologie tworzenia stron internetowych – Back-End

Symfony

Oparta na PHP Symfony łączy w sobie cechy idealnej technologii – jest bogata w funkcje i elastyczna, a jednocześnie prosta w użyciu i łatwa do nauczenia. W porównaniu do wielu innych frameworków back-endowych, Symfony wyróżnia się tym, że przyspiesza proces tworzenia strony. Oferuje system komponentów i pakietów wielokrotnego użytku, który znacznie redukuje liczbę powtarzalnych zadań i skutecznie skraca czas i koszty budowy aplikacji.

Zalety Symfony:

 • Elastyczny i skalowalny, doskonały wybór dla projektów wielkoskalowych.
 • Wysoka wydajność przy równoczesnym ograniczonym wykorzystaniu zasobów serwera.
 • Bardzo dobrze wspierany przez prężną społeczność i bogatą dokumentację.

Wady Symfony:

 • Starsze wersje Symfony mają problemy z wydajnością.
 • Migracja starszego oprogramowania do nowej wersji Symfony może być kłopotliwa.

Laravel

Uważany za największego rywala Symfony, Laravel broni się swoją wydajnością i dostępnością. Jego elegancka i zrozumiała składnia sprawia, że proces kodowania staje się całkiem przyjemnym i efektywnym czasowo zajęciem, co raczej rzadko zdarza się w przypadku technologii backendowych. Laravel obsługuje architekturę Model-View-Controller (MVC) i zawiera wbudowany system uwierzytelniania i autoryzacji.

Zalety Laravel:

 • Czysty i dobrze ustrukturyzowany kod.
 • Idealny do małych i średnich aplikacji internetowych.

Wady Laravel:

 • Ze względu na swoją lekkość Laravel zawiera tylko ograniczony zestaw funkcji. Bardziej wymagające projekty wymagają użycia dodatkowych narzędzi.
 • Aktualizacje frameworka często powodują problemy ze zgodnością wsteczną.

Node.js

Wprowadzenie Node.js sprawiło, że JavaScript stał się językiem powszechnie dostępnym do celów programowania back-endowego. Node.js nie jest frameworkiem ani biblioteką – jest to tak naprawdę środowisko wykonawcze, które pozwala programistom uruchamiać kod JavaScript poza przeglądarką. Node.js może służyć do budowania szybkich aplikacji sieciowych, które dzięki możliwości obsługi ogromnej liczby jednoczesnych połączeń są wysoce skalowalne. Node.js jest też wykorzystywany we front-endzie.

Zalety Node.js:

 • Pozwala na użycie tego samego kodu zarówno po stronie klienta, jak i serwera.
 • Jego asynchroniczne i sterowane zdarzeniami wejścia/wyjścia ułatwiają obsługę tysięcy jednoczesnych żądań użytkowników

Wady Node.js:

 • Nie nadaje się do złożonych zadań obciążających procesor.
 • Wymaga wykwalifikowanego zespołu programistów JavaScript.

Django

Django jest jedynym na tej liście frameworkiem opartym na Pythonie. Z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno w rozwiązaniach front-end, jak i back-end. Podobnie jak język, z którego jest zbudowany, Django jest wyjątkowo przyjazny dla początkujących i stosunkowo łatwy do opanowania. Jest wysoce skalowalny i elastyczny, co czyni go doskonałym wyborem do całościowego programowania, niezależnie od rozmiaru projektu. Dzięki uproszczonej strukturze Django zapewnia również szybkie tempo pracy. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się frameworków i najbardziej wszechstronna technologia tworzenia stron internetowych na rynku.

Zalety Django:

 • Błyskawiczny rozwój projektów.
 • Zawiera mnóstwo wbudowanych funkcji.
 • Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki wbudowanym modułom ochrony przed tzw. wstrzykiwaniem SQL i cross-site scripting.

Wady Django:

 • Nie jest lekki i może nie sprawdzić się najlepiej przy projektach na mniejszą skalę.
 • Django jest monolityczne, co oznacza, że programiści nie mogą stosować własnej struktury plików.

Decyzja ma znaczenie

Dużo rzeczy może pójść nie tak, kiedy wybierzesz technologię niedostosowaną do swojego projektu. I nie chodzi tylko o to, że potencjalnie zmarnujesz czas, albo budżet przeznaczony na dostarczenie produktu o akceptowalnej jakości. Niektóre rozwiązania są dobre tu i teraz, ale wraz z rozwojem biznesu, pokażą się również ich ograniczenia. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie napisanie aplikacji od nowa. Dlatego, warto jest wybrać doświadczonych specjalistów, którzy potrafią spojrzeć na projekt znacznie szerzej. W Develtio wyjątkowo dobrze znamy nasze technologie webowe, możesz mieć pewność, że ta, którą wybierzemy dla Ciebie, zapewni Ci sukces.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zacznijmy budować go razem!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA oraz obowiązuje Polityka Prywatności i Warunki Korzystania Google.
  Arkadiusz Zdziebko
  Head of Sales, Develtio