Strona przewinięta w 0 %
left arrow Back to blog

Co to jest WordPress Multisite i jak z niego korzystać?

What is WordPress Multisite and how to use it? - Develtio

Jeśli jesteś użytkownikiem WordPressa, zamierzającym zbudować sieć witryn, z pewnością słyszałeś już o Multisite. Ta zaawansowana funkcja została wprowadzona wraz z WordPress 3.0 i od tego czasu zyskuje na popularności. Warto pamiętać, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich, ale dla wielu może być jedynym, którego potrzebują. Sprawdźmy, co ma do zaoferowania WordPress Multisite i jak możesz go wykorzystać.

Czym jest WordPress Multisite?

Krótko mówiąc, Multisite pozwala uruchomić całą sieć witryn z poziomu jednego dashboardu na WordPressie. Nie ma znaczenia, czy jest to 10, 100 czy 1000 pojedynczych witryn. Z technicznego punktu widzenia, liczba ta jest ograniczona wyłącznie możliwościami przechowywania i przepustowością głównego konta hostingowego.
W przeciwieństwie do wielu pojedynczych witryn WordPress, wszystkie witryny w obrębie jednej sieci Multisite, mają te same wtyczki i motywy oraz są zarządzane wyłącznie przez jednego administratora Multisite, zwanego również “superadminem”.

Jakie są główne cechy WordPress Multisite?

 • Pojedyncza instalacja WordPressa i jeden pulpit nawigacyjny do zarządzania wieloma witrynami.
 • Współdzielone wtyczki, motywy i zasoby hostingowe w całej sieci.
 • Jeden superadmin odpowiedzialny za zarządzanie funkcjami w całej sieci i rolami użytkowników.
 • Poszczególne strony internetowe są ustawiane jako subdomeny lub podkatalogi.

Przyjrzyjmy się tym funkcjom bardziej szczegółowo.

WordPress Multisite – jeden pulpit do zarządzania witrynami

Możliwość korzystania z pojedynczego dashboardu jest ekstremalnie wygodnym rozwiązaniem dla webmasterów, których głównym zadaniem jest zarządzanie dużą liczbą podobnych witryn. Wystarczy tylko jedna instancja WordPressa, a wszystkie poszczególne witryny będą dostępne z poziomu pojedynczego pulpitu nawigacyjnego. Znacznie oszczędza to czas oraz sprawia, że proces wprowadzania zmian w całej sieci jest scentralizowany i uproszczony.

Multisite – wspólne wtyczki i motywy, ale nie media

Wszystkie witryny w sieci WordPress Multisite używają tego samego zestawu wtyczek i motywów. Administratorzy poszczególnych witryn mogą wybierać inne motywy lub dezaktywować niechciane wtyczki, ale mogą używać tylko zestawów zainstalowanych przez superadmina dla całej sieci. Wszystkie witryny w ramach grupy Multisite korzystają również z tego samego konta hostingowego i bazy danych. Nie dotyczy to jednak katalogów zawierających multimedia. tego typu pliki są oddzielnie przechowywane dla każdej strony i nie można uzyskać do nich dostępu z żadnej innej witryny w obrębie tej samej sieci.

WordPress Multisite – superadmin

Podpowiedź jest ukryta już w nazwie – superadmin kontroluje każdy aspekt działania sieci Multisite. Oprócz zwykłych uprawnień administratora witryny, “super administrator” ma dostęp do panelu administratora sieci (Network Admin panel) w obszarze menu Moje witryny (My sites) i może:

 • Dodawać, usuwać i ukrywać poszczególne witryny.
 • Zarządzać rolami użytkowników i przyznawać uprawnienia administratorom poszczególnych witryn.
 • Zarządzać opcjami serwera w całej sieci i przeprowadzać aktualizacje sieci.
 • Instalować, dostosowywać i aktualizować motywy i wtyczki w całej sieci.

Superadmin może również kontrolować treści w każdej pojedynczej witrynie, jeśli jest taka potrzeba.

WordPress Multisite – subdomeny i podkatalogi

Gdy konfigurujesz funkcję Multisite po raz pierwszy, musisz określić, czy kolejne podwitryny będą ustawione jako subdomeny czy podkatalogi. To ważne, aby zdecydować w jaki sposób będą tworzone adresy URL dla każdej witryny w sieci Multisite. W przypadku subdomen, domena główna jest poprzedzona indywidualną nazwą witryny, np. witryna1.twojadomena.com. W przypadku podkatalogów, domena główna poprzedza nazwę indywidualnej witryny, np. twojadomena.com/witryna1.

Każda z tych opcji sprawdza się najlepiej w określonych scenariuszach. Od Ciebie zależy, którą wybierzesz.
Musisz jednak pamiętać, że nie zawsze będziesz mieć wybór. Po pierwsze, jeśli sieć Multisite została utworzona na istniejącej już instancji WordPressa, wtedy możesz wybrać tylko opcje subdomen. Po drugie, niektórzy dostawcy hostingu nie pozwalają na korzystanie z subdomen i wtedy podkatalogi są jedynym dostępnym wyborem.

Warto też pamiętać, że mimo istniejącej możliwości zmiany struktury adresu URL, należy traktować tę opcję jako ostateczność. Co prawda, istnieje obejście umożliwiające przełączania między subdomenami i podkatalogami, ale to żmudny i ryzykowny proces, który może negatywnie wpłynąć na ranking Twojej witryny w Google. O wiele lepiej jest wybrać właściwą opcję na samym początku.

Czy wiesz,
że możesz odmienić
swój biznes?
Zacznijmy już teraz

Jak używać Multisite WordPress?

Teraz, gdy wiesz już, czym jest Multisite, zobacz jak możesz go zaimplementować. Proces wymaga kilku prostych kroków:

 1. Jeśli nie masz go jeszcze w swoim systemie, pobierz i zainstaluj WordPress na swoim serwerze lub na komputerze lokalnym.
 2. Edytuj wp-config.php, aby umożliwić uruchomienie funkcji Multisite. Plik znajduje się w folderze głównym WordPress. Tuż nad linią:
  /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */
  dodaj następujące elementy i zapisz zmiany:
  define(‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true);
 3. Zainstaluj sieć WordPress. Przejdź do Tools >> Network Setup, gdzie zostaniesz poproszony o zdefiniowanie struktury adresu URL. Jeśli zaczynasz od nowa lub Twoja strona istnieje krócej niż miesiąc, możesz wybrać subdomeny lub podkatalogi. W przypadku dłużej istniejącej strony internetowej będziesz zmuszony korzystać z subdomen.
 4. Dodaj nazwę swojej sieci oraz adres e-mail i kliknij Zainstaluj.
 5. WordPress dostarczy Ci dwa fragmenty kodu. Musisz dodać je odpowiednio do plików wp-config.php i .htaccess. Pamiętaj, aby później zapisać pliki.

Po zakończeniu ostatniego kroku zaloguj się ponownie do swojego WordPressa. Powinieneś zobaczyć tam włączony pulpit Multisite. Jeśli go widzisz – Gratulacje! Możesz teraz dodawać witryny, instalować wtyczki, dostosowywać ustawienia i korzystać ze wszystkich przywilejów roli superadmina.

Jakie są wady i zalety WordPress Multisite?

ZALETY:

 • Pojedynczy pulpit nawigacyjny to bardzo wygodny sposób zarządzania wieloma witrynami w jednej głównej domenie.
 • Wtyczki i motywy dla całej sieci wystarczy pobrać tylko raz. Oszczędza to czas i miejsce na serwerze. Aktualizacje wtyczek również wykonywane są jednym kliknięciem, a scentralizowana kontrola nad wtyczkami i motywami pomaga w unikaniu problemów z pojedynczymi stronami.
 • Superadmin może przypisać różnych administratorów do każdej witryny w sieci. Jedno konto użytkownika może kontrolować kilka stron internetowych; nie ma potrzeby tworzenia oddzielnego konta admina dla każdej witryny.
 • Wszystkie witryny są przechowywane jako jedna kopia zapasowa; nie ma potrzeby tworzenia osobnych kopii zapasowych.

WADY:

 • Nie wszystkie wtyczki WordPress działają z sieciami Multisite. Przed instalacją warto sprawdzić ich kompatybilność.
 • Ze względu na współdzielone zasoby, wszystkie witryny mogą ucierpieć w przypadku awarii sieci, ataku hakerskiego lub naruszenia danych.
 • Nagły wzrost ruchu na jednej witrynie może spowolnić działanie innych witryn w sieci.
 • Niektórzy dostawcy hostingu nie obsługują sieci Multisite.

Kiedy używać WordPress Multisite?

Multisite działa najlepiej, gdy wykorzystywany jest do tworzenia sieci witryn o podobnych funkcjach, strukturze i wspólnym brandingu. Doskonałym przykładem wdrożenia tego rozwiązania może być platforma blogowa Harvard University, na której użytkownicy domeny Harvard.edu tworzą własne mikroblogi. WordPress Multisite może być również dobrym rozwiązaniem dla organizacji z regionalną siecią oddziałów, gdzie każda witryna wygląda tak samo, ale jej treść jest inna. Multisite może okazać się też dobrą opcją dla właścicieli serwisów internetowych, które prowadzone są w kilku różnych wersjach językowych.

Istnieją jednak konkretne sytuacje, w których WordPress Multisite nie jest najlepszym wyborem. Na przykład, jeśli Twoja sieć składa się z niepowiązanych ze sobą witryn, korzystających z różnych zestawów wtyczek i motywów – nie warto uruchamiać Multisite. Ponieważ witryny Multisite współużytkują jedną bazę danych w obrębie całej sieci, wykonanie kopii zapasowej pojedynczej witryny lub przeniesienie jej w inne miejsce jest bardzo problematyczne.

Podsumowanie

WordPress Multisite może być doskonałym narzędziem do pracy. Utrzymuje on wszystkie witryny w jednym miejscu, oszczędza dużo czasu i upraszcza proces aktualizacji wtyczek. Ale czy Multisite to odpowiednie narzędzie dla Ciebie? Niekoniecznie, dlatego przed podjęciem decyzji, musisz dokładnie znać swoje oczekiwania i cele. Ale jeśli podjąłeś już decyzję i chcesz zacząć przygodę z WP Multisite, to mamy dla Ciebie dobrą informację. W Develtio specjalizujemy się w rozwiązaniach szytych na miarę dla różnych projektów WordPress. Jeśli więc potrzebujesz kompleksowego i bezproblemowego wdrożenia WordPress Multisite, nie wahaj się i napisz do nas.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zacznijmy budować go razem!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA oraz obowiązuje Polityka Prywatności i Warunki Korzystania Google.
  Arkadiusz Zdziebko
  Head of Sales, Develtio