Strona przewinięta w 0 %
left arrow Back to blog

7 powodów, dla których warto założyć stronę na WordPress

7 Reasons to use WordPress for your website - Develtio

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad stworzeniem strony internetowej, to z pewnością słyszałeś już o WordPressie. Od 2003 roku, czyli momentu powstania tej platformy, WordPress szybko się rozwijał, przejmując lwią część globalnego rynku CMS i stając się pierwszym wyborem dla największych firm w Internecie. Ale nie chodzi tylko o największych graczy. Setki tysięcy blogerów, właścicieli sklepów internetowych i lokalnych przedsiębiorców znalazło wystarczająco dużo powodów, aby korzystać z WordPressa i to na nim tworzyć swoje witryny. Jakie są te powody? Czytaj dalej, aby je poznać i dowiedzieć się, dlaczego korzystanie z WordPressa może być właściwym wyborem również dla Ciebie.

1. WordPress nie będzie Cię kosztował ani grosza…

… jeśli nie masz ochoty płacić. Jedną z największych zalet platformy jest to, że WordPress to projekt typu open source. Tysiące wykwalifikowanych programistów na całym świecie poświęca swój czas i zdolności na ulepszanie WordPressa dla wszystkich, a użytkownicy końcowi mogą korzystać z ich pracy za darmo. Istnieją jednak pewne koszty, których nie da się uniknąć (hosting i rejestracja domeny, niektóre wtyczki i motywy premium są również płatne), ale korzystanie z WordPressa jako CMS jest bezpłatne. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, po co w ogóle korzystać z WordPressa, masz już pierwszą odpowiedź – to nic nie kosztuje. Więc dlaczego nie spróbować?

2. WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie

Jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego warto korzystać z WordPressa, zastanów się nad tym: ponad 40% wszystkich witryn internetowych jest nim zasilanych. A jeśli liczymy strony internetowe jako CMS, wyniki są jeszcze bardziej imponujące, bo WordPress ma 64% udziału w rynku. Jest to więc najpopularniejszy system zarządzania treścią, jaki kiedykolwiek istniał i nie zanosi się na zmiany w najbliższym czasie. Tak wielka popularność mówi też wiele o niezawodności tej platformy. Gdyby WordPress nie był niezawodny i solidny, nie zostałoby przy nim tak wielu użytkowników. Światowe marki, takie jak BBC, The Walt Disney Company i Sony Music, znalazły wystarczająco dużo argumentów, aby używać WordPressa w swoich witrynach internetowych. Możesz więc uznać to za kolejny dobry powód, aby wykorzystać WP również do Twojego projektu.

3. WordPress to świetne rozwiązanie dla KAŻDEJ strony

Bez względu na rodzaj witryny, którą planujesz stworzyć, WordPress Ci w tym pomoże. Elastyczność platformy nie ma sobie równych. Możesz wybierać spośród ponad 60000 wtyczek i rozszerzać funkcjonalność swojej witryny w dowolny sposób. Z WordPressem możesz zbudować:

 • prosty blog lub personalną stronę internetową – napisz o tym, co jest dla Ciebie ważne lub stwórz profesjonalną prezentację siebie dla potencjalnych pracodawców.
 • stronę portfolio – jesteś grafikiem, fotografem, architektem? Zaprezentuj swoją pracę, korzystając z wyjątkowych galerii zdjęć.
 • sklep e-commerce – Chcesz rywalizować z Amazon? WordPress Ci w tym pomoże. Dzięki wtyczce WooComerce możesz zbudować dowolny rodzaj sklepu internetowego. Ale stworzenie sklepu partnerskiego Amazon (lub każdego innego) jest również opłacalnym wyborem, dzięki WordPress.
 • stronę biznesową – niezależnie od tego, czy prowadzisz małą lokalną firmę, czy globalną korporację, WordPress zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Wiele znanych marek ma swoje strony internetowe oparte na WordPressie. Skoro u nich to działa, będzie również dobrze działać u Ciebie.
 • wielojęzyczną stronę internetowę – Na WordPressie nie jesteś ograniczony do jednej wersji językowej swojej witryny. Możesz korzystać z tylu języków, ilu tylko potrzebujesz oraz odpowiednio różnicować treści.
 • serwis medialno-informacyjny – chcesz zostać gigantem medialnym? Nic Cię przed tym nie powstrzyma, jeśli masz WordPressa po Twojej stronie. Niezależnie od tego, czy są to codzienne wiadomości, historie rozrywkowe, czy raporty branżowe, WordPress sobie poradzi. Jedyne o co musisz się martwić to tworzenie jakościowych treści i upewnienie się, że Twój plan hostingowy będzie w stanie obsłużyć dużą liczbę odbiorców.
 • serwis społecznościowy i fora internetowe – myślisz o zbudowaniu społeczności internetowej dla osób, które podzielają Twoją miłość do ogrodnictwa? A może potrzebujesz bezpiecznego miejsca do szczerej dyskusji online z innymi mieszkańcami w Twojej okolicy? Dzięki wtyczkom takim jak BuddyPress lub WP Symposium Pro możesz to zrobić. A to kolejny przykład, który pokazuje, że można używać WordPressa do różnych zdań i celów, a nawet na potrzeby budowania społeczności.

Wymienione powyżej przykłady, to tylko niektóre z możliwych scenariuszy korzystania z WordPressa podczas budowania witryny. Lista jest jeszcze dłuższa.

You know
that you can change your business.
Let's start now

4. WordPress jest łatwo dostosowywalny

Jednym z najbardziej atrakcyjnych powodów, dla których warto korzystać z WordPressa, jest jego ogromna liczba dostępnych opcji dostosowywania. Nie musisz być profesjonalnym projektantem stron internetowych, aby skutecznie korzystać z ciekawych designów, ponieważ stosowanie motywów na WP jest niezwykle łatwe. Istnieje wiele motywów dostępnych za darmo, więc na pewno znajdziesz design, który najlepiej pasuje do osobowości Twojej i marki. Istnieją również płatne motywy premium, które są dedykowane tym, którzy potrzebują jeszcze większej różnorodności. W bibliotece WordPressa znajdziesz również motywy dostosowane do różnych rodzajów działalności, np.:

 • Agencji kreatywnych
 • Sklepów internetowych
 • Restauracji
 • Deweloperów i nieruchomości
 • Księgowości
 • Oprogramowaia jako usługi (SaaS)
 • Mediów
 • …i wielu innych

Wybór motywu to jeden z najbardziej satysfakcjonujących i przyjemnych etapów w całym procesie tworzenia strony internetowej. Wiele motywów ma własny panel opcji, dzięki czemu możesz jeszcze bardziej dostosować projekt, zmieniając kolory, modyfikując tło i przesyłając logo. A to kolejny powód do korzystania z WordPressa w swojej witrynie.

5. WordPress jest wysoce skalowalny

Każda dobrze prosperująca firma na początku była mała, ale w końcu (często bardzo szybko) zaczynała rosnąć. Jeśli chcesz, aby Twoja witryna nadążała za Twoją marką, musisz mieć pewność, że możesz ją skalować. A bezproblemowa skalowalność to jeden z głównych powodów, dla których korzystanie z WordPressa może być świetnym rozwiązaniem dla Twojej witryny.

Założenie jest proste – im więcej wysokiej jakości treści tworzysz, tym większy ruch uzyskujesz. Im większy ruch uzyskujesz, tym bardziej Twoja witryna i CMS są podatne na przeciążenie i spowolnienie. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre z największych stron internetowych działają na WordPressie, jasne jest, że skalowalność nie stanowi problemu – jeśli zostanie ona zrobiona prawidłowo. WordPress to platforma o wysokiej wydajności, zdolna do zarządzania tysiącami zalogowanych użytkowników jednocześnie i przetwarzania milionów odwiedzin na stronie miesięcznie. Nie jest to jednak magiczne narzędzie, więc jeśli chcesz, aby Twoja witryna nadążała za Twoją marką, musisz również:

 • Wybierz plan hostingowy wysokiej jakości, który poradzi sobie ze zwiększonym ruchem.
 • Zawsze aktualizuj oprogramowanie, wtyczki i motywy.
 • Usuń nieużywane wtyczki i motywy.
 • Włącz buforowanie, aby zmniejszyć liczbę plików ładowanych z serwera przy kolejnych wizytach.
 • Zoptymalizuj obrazy i zminimalizuj pliki swojej witryny.
 • Pozbądź się niepotrzebnych plików multimedialnych i korzystaj z zewnętrznych usług hostingu wideo (np. YouTube lub Vimeo), jeśli to możliwe.
 • Wykorzystaj Content Delivery Network (CDN), która drastycznie przyspieszy responsywność Twojej witryny, zwłaszcza gdy otrzymujesz ruch z całego świata.
 • Upewnij się, że Twoja witryna jest zabezpieczona przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i atakami DDoS i przestrzegaj rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.
 • Włącz protokoły bezpieczeństwa i upewnij się, że są aktywne przez cały czas.
 • Regularnie optymalizuj i naprawiaj swoje bazy danych.

Istnieje jeszcze więcej działań, które możesz wykonać poza tą listą, aby zwiększyć wydajność swojej witryny, gdy będzie bardziej obciążona. Dobrą wiadomością jest jednak to, że większość tych zadań można łatwo zrobić za pomocą wtyczek. Chcesz przeprowadzić gruntowny przegląd bazy danych? Sięgnij po WP-DBManager. Twojej bibliotece multimediów przydałoby się sprzątanie? Media Cleaner zajmie się tym zadaniem za Ciebie w mgnieniu oka. Żadne wyzwanie nie jest za duże, gdy Twoja strona internetowa jest coraz większa.

6. WordPress jest przyjazny dla SEO

Niezależnie od profilu Twojej witryny, to oczywiste, że chcesz uzyskać jak najwięcej unikalnych użytkowników. A nie ma lepszego sposobu na zapewnienie wysokiego ruchu na stronie, niż szczytowa pozycja na stronie wyników wyszukiwania w Google i Bing. Dostosowanie witryny do wymagań SEO zajmuje dużo czasu i wysiłku, ale jest to znacznie znacznie łatwiejsze, jeśli korzystasz z WordPressa. Wyszukiwarki takie jak Google preferują WordPress ze względu na jego znaczniki semantyczne i kod użyty do napisania tej platformy. Sam WP ma już wbudowane narzędzia do optymalizacji wyszukiwarek, ale możesz osiągnąć po jeszcze więcej opcji, dzięki dedykowanym wtyczkom SEO. Rozszerzenia takie jak Yoast SEO lub Rank Math pomogą Ci ulepszyć treść, linki i strukturę witryny, aby wyprzedzić konkurencję i błyskawicznie trafić na szczyt pierwszej strony w Google.

7. WordPress jest wyjątkowo łatwy w użyciu

Nie byłoby globalnego sukcesu WordPressa, gdyby sama platforma nie była tak dobrze dostępna i łatwa w użyciu. Każdy może skonfigurować i zarządzać witryną WordPress za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Po prostu zainstaluj aplikację, wybierz motyw i przejdź od razu do pulpitu nawigacyjnego, aby rozpocząć tworzenie pierwszych postów i stron. To wszystko jest łatwe, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia z budowaniem stron internetowych lub korzystaniem z CMS. A jeśli natkniesz się na jakiś problem, pamiętaj, że istnieje ogromna społeczność współtwórców i entuzjastów WordPressa, gotowych podzielić się z Tobą swoją wiedzą.

Słowo na koniec

Jak widać, powodów, dla których warto korzystać z WordPressa, jest wiele. Jest bezpłatny, pozwala zbudować dowolną stronę internetową i jest prosty, ale nie ograniczony. WordPress z powodzeniem może być używany przez początkujących, ale ma też wiele w zanadrzu dla doświadczonych twórców stron internetowych. Natomiast jego elastyczność i skalowalność pozostają nieporównywalne z żadną inną platformą na rynku. Nadal zastanawiasz się, czemu wybrać WordPressa? Po prostu spróbuj, a prawdopodobnie nigdy nie będziesz już szukać innej platformy.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zacznijmy budować go razem!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA oraz obowiązuje Polityka Prywatności i Warunki Korzystania Google.
  Arkadiusz Zdziebko
  Head of Sales, Develtio